Trafik Kazası Tazminatı Davaları

Trafik Kazası Tazminat Davaları Nasıl Açılır? Ne Kadar Tazminat Alabilirim?

0 4

Trafik Kazası Tazminatı; Trafik kazasında yakınını ( birlikte yaşadığı, destek gördüğü bir kişiyi ) kaybeden, annesi, babası, kardeşi, eşi, imam nikahlı eşi, kısaca yakını kazada ölmeseydi kendisine bir müddet destek olacaktı mantığı ile ödenen bir tazminattır. Vefat esnasında bu tazminat sigorta şirketinden alınabileceği gibi istenirse araç şoföründen ve araç sahibinden de alınabilir. Burada bahsi geçen tazminat maddi tazminat olup manevi tazminat ise zorunlu trafik sigortasından değil sadece araç sahibi ile şoförden alınabilir. KASKO dediğimiz sigortada ise bazen manevi tazminat teminatı bulunabilir. Eğer kazaya sebep olan aracın bu şekilde bir sigortası da varsa o zaman manevi tazminat da sigortadan alınabilir.

Trafik Kazası Tazminatı

Ülkemizde özellikle bayramlarda ve tatil gidiş dönüşlerinde çok fazla trafik kazaları gerçekleşmekte ve bazıları da ölümle sonuçlanmaktadır. Vatandaşlarımızın bazı trafik kazaları kendi araçları ile bazıları ise otobüslerle olan kazalar olabiliyor. Otobüs ile yolculuk yapan yolcuların biletlerinde zorunlu ferdi kaza sigortası vardır. Otobüs ve otomobillerin karıştığı kazalarda yakınlarını kaybeden vatandaşların, şartları varsa 300 bin TL yi dahi bulabilecek hatta bazen daha fazla trafik kazası tazmınatı alma imkanı var olabilir. Yetkili adli tıp kurumlarının verdiği rapor doğrultusunda vefat eden veya sakat kalan kişinin ve desteğin yaş, evlilik ve gelir, maddi kazanç vb. durumu göz önüne alınarak hesaplama yapılır ve trafik kazası tazminat miktarı belirlenir.

Tek taraflı kazada araç kullanan ya da araç sahibi olan yaralanan kişi tazminat alamaz. Tek taraflı kazada yolcu olan yaralanan, araç sahibi değilse tazminat alabilir. Tek taraflı kazada ölenin yakınları konu ile ilgili yasal değişiklik tarihlerine göre tazminat alabilir ya da alamaz. Bu hususla ilgili içtihatlar değişebilmektedir. Sigorta şirketleri her zaman bu talepleri reddetmiştir fakat mahkeme yolu ile alınabilmiştir.

Trafik Kazasında Ölüm Halinde Tazminat

Tek taraflı kazada ölüm halinde tazminat alınamayacağına dair genel şartlardaki değişiklik tarihi 01.06.2015 olup bu genel şartların geçerli olduğunu kabul eden yasa ise 26.04.2016′ dır. Kazanın hangi tarihte olduğu ya da poliçenin yapıldığı tarihle ilgili olarak tazminat alıp alamama durumu değişmekte olup henüz netlik kazanmış değildir. Ancak 01.06.2015′ ten önce olan tek taraflı ölümlü kazalarda tazminat alınabilir. Bu nedenle de tecrübe ve uzmanlık bu durumlarda daha da önemlidir.

Değişiklik öncesi durum şöyledir:

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 92/b maddesinde işleten ve sürücü yakınlarının “mallarına gelen zararları” sigorta kapsamı dışında bırakılmış ancak kanunda “can zararları” sigorta kapsamı içinde bırakılmıştır.

Trafik Kazası Tazminatı Davaları
Trafik Kazası Tazminatı Davaları

Diğer taraftan işleten yada araç sürücüsünün tek taraflı veya tam kusurlu kazalarında işleten veya sürücü yakınlarının bedensel zararları ve/veya (sürücüsü ölmüşse) destekten yoksun kalma tazminatları da sigorta kapsamı dâhilindedir. Zira bu hallerde sigortadan tazminat talep edecek kişi veya kişiler, sigorta şirketi karşısında 3. kişi durumundadırlar. Trafik kazası sonucu yaralanan, sakat kalan sürücü yakınının zararı kendi zararı konumunda olduğu için 1. derece akraba anne, baba, eş ve çocuk tazminat alabilirler sigorta şirketinden fakat buda belirli süreçler içerisinde olmaktadır Trafik kazası avukatı ile görüşüp danışmanızda fayda vardır.

Trafik Kazası Tazminat Davası Nasıl İlerler?

Ülkemizde yaralanmalı trafik kazaları sıklıkla yaşanmaktadır. Bazen hafif yaralanmalar ile atlatılsa da bazı trafik kazalarında ağır yaralanma, sakat kalma ve ölümler gerçekleşmektedir. Yaralanmalı trafik kazalarında hukuki süreç başlar ve savcılık makamı olayın suç teşkil etmesinden dolayı tahkikat başlatır. Trafik kazalarında kusur oranlarının belirlenmesi kusur bilirkişileri aracılığı ile olmaktadır. Bilirkişiler, düzenledikleri raporlarda, kusurun hangi sürücüde olduğunu belirlemekte, bu husus da maddi ve manevi tazminat davaları aşamasında önem taşımaktadır. Yaralamalı trafik kazası tazminat miktarı hesaplama konusunda etkin bir unsurdur.

Yaşanan Trafik kazasında ağır yaralanma hali kısaca eğer sizi yatağa bağlayacak derecede bir yaralanma varsa tazminatınız çok daha yüksek olacak ve bakıcı gideri adı altında bir tazminat daha alabileceksiniz.
Karayolları Trafik Kanunu, kaza halinde kimlerin sorumlu tutulacağını ve hangi nedenle sorumlu tutulacaklarını düzenlemiştir. Buna göre ; ‘bir motorlu aracın işletilmesi bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına yahut bir şeyin zarara uğramasına sebep olursa, motorlu aracın bir teşebbüsün ünvanı veya işletme adı altında veya bu teşebbüs tarafından kesilen biletle işletilmesi halinde, motolu aracın işleteni ve bağlı olduğu teşebbüsün sahibi, doğan zarardan müştereken ve müteselsilen sorumlu olur.

Karayolları Trafik Kanunu’nun 85. maddesi doğrultusunda bir kazanın meydana gelmesi halinde hem sürücü, hem de araç sahibi hem de aracın bağlı olduğu şirket (teşebbüs) sahibi sorumlu olacaktır. Bu şahısların sorumlu olabilmesi için kanunun aradığı şartlar şu şekildedir :

  • Şahsa veya malına zarar gelmiş olmalı
  • Bu zarar trafik kazası nedeniyle meydana gelmiş olmalı
  • Trafik Kazası, Motorlu aracın işletilmesi nedeniyle meydana gelmiş olmalı
  • Zarar ve trafik kazası arasında illiyet bağı olmalıdır.
  • Trafik kazasında sakatlanan, yaralanan, maluliyeti vukubulan mağdur da bunun için trafik kazası sakatlanma tazminatı alabilir. Burada önemli olan, hayatı idamede kendisine sıkıntı verecek derecede bir yaralanmanın olmasıdır. Bazen sizin önemsiz dediğiniz yaralanmalar aslında bu sınıfa girebilir.
  • Aksi de olabilir. Bunlar, uzmanların tespit edebileceği hususlardır. Trafik kazalarıyla ilgilenen avukatların bir kısmı bunları tedarik etmektedir.

Trafik kazasında sakatlık tazminatı nasıl hesaplanır?

Trafik kazası sonucu sakat kalan kişinin yaşı, aylık geliri gibi faktörler değerlendirilerek ancak bu işin eğitimini almış bilirkişi ve uzman hukukçular ve uzman avukatlar tarafından hesaplanabilir.

Mağdur Olmamak İçin Ne Yapmalıyız

Trafik kazalarında uzmanlaşmış bir avukat tarafından tazminatınızın alınması iki aşamalı ya da tek aşamalı olabilir. İlk aşama yani ilk tazminat, muhtemelen 1 ay içinde alınabilir. Ancak bu tazminat çoğu zaman yetersiz olacaktır. Trafik kazası mahkemesi ya da ilgili mercilerde dava açıldığında ikinci ve son tazminatı almak mümkün olabilecektir.

Trafik Kazası Tazminatı Almak Ne Kadar Sürer

Genelde 2 – 3 yıl sürebilmekteyken trafik kazası tazminat davalarında uzman olmuş avukatlar bu süreci 5 – 6 aya kadar indirebilmektedirler. Daha kısa sürede bir tazminat almak da mümkün olabilir ancak bu sizin tazminatınızı eksik almanıza neden olabilir. Yaralanmalarda bu süre, maluliyetin tespitinden, tespit edilebilir olmasından başlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku